Հասարակության առաջխաղացման, տնտեսության զարգացումը, քաղաքաշինության արագացումը եւ քաղաքացիների կողմից ավտոմեքենաների աճող պահանջարկը, ավտոմեքենաների քանակը կտրուկ աճել է, ինչը հանգեցրել է երթեւեկի գերբնակվածություն եւ նույնիսկ գերբնակվածություն, հաճախակի խցանումներ: Օդը եւ աղմուկի աղտոտումը լուրջ է, եւ կրճատվում է հասարակական տրանսպորտի համակարգի արդյունավետությունը:
Այս խնդիրը լուծելու ընդհանուր առմամբ կա երկու եղանակ: Մեկը ճանապարհի կառուցումն ու կամուրջի շենքն է: Սա ճանապարհային երթեւեկության պայմանների բարելավման ամենաուղղակի միջոցն է, բայց դա պահանջում է հսկայական կապիտալ ներդրումներ, իսկ մյուսը `առկա ճանապարհային երթեւեկության մեջ: Պայմաններով, երթեւեկության վերահսկում եւ բեռնաթափումն իրականացվում է, առկա ճանապարհների կարողություններին լիարժեք խաղ տալու համար: Շատ փաստեր ապացուցել են այս մոտեցման արդյունավետությունը:
Ժամանակակից ճանապարհային երթեւեկության բարդությունն ու բազմազանությունը հաճախ կապված են մի քանի կամ տասնյակ կամ նույնիսկ հարյուրավոր խաչմերուկների հետ: Այս դեպքում ցանկացած փորձառու ճանապարհային ոստիկանություն ոչինչ չի կարող անել: Հետեւաբար, մարդիկ ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում երթեւեկության կառավարման առաջադեմ գիտական հմտությունների օգտագործմանը, այնուհետեւ նպաստել երթեւեկության վերահսկման ավտոմատ հմտությունների շարունակական զարգացմանը: Այս պահին հատկապես կարեւոր են լուսացույցները: